Spedycja lotnicza – charakterystyka

Transport lotniczy to jedna z najszybszych, najbardziej wyspecjalizowanych i najbezpieczniejszych gałęzi transportu. By wszystko przebiegało sprawnie, nad organizacją transportu lotniczego musi czuwać rzesza ekspertów. Spedycja lotnicza jest bowiem branżą, w której nieustannie trzeba śledzić zmieniające się przepisy i nowe rozwiązania. Co dodatkowo komplikuje sprawy w tej gałęzi, to że pozornie proste zlecenie często wymaga wielu miesięcy przygotowań. W prawidłowym przeprowadzeniu przesyłki pomaga opracowanie procesu logistycznego.

Spedycja lotnicza – jak wygląda proces logistyczny?

By odpowiedzieć na to pytanie, przygotowaliśmy opis tego, jak proces przebiega według procedur BBA Transport System. Dla utrzymania przejrzystości, podzieliliśmy go na kilka punktów, które dają przekrojowe spojrzenie na to, jak wygląda spedycja lotnicza. Ten krótki artykuł pozwoli zapoznać się z najlepszymi i najskuteczniejszymi praktykami w organizacji transportu. Nasze podejście jest nieustannie modyfikowane i dostosowywane do potrzeb klienta, co pozwala na maksymalną efektywność w każdych warunkach. Zapraszamy do lektury!

1. Zgłoszenie zapytania transportowego

Proces transportu drogą lotniczą zaczyna się od zgłoszenia zapytania do działu handlowego. Na tym etapie podlega ono weryfikacji, dzięki której specjalista może dobrać odpowiedni środek transportu z uwzględnieniem wymogów dotyczących przewożonego towaru. Zależnie od warunków specjalnych, przepisów obowiązujących w krajach nadania i odbioru oraz osobistych preferencji klienta, wybiera się gałąź transportu. Warto zaznaczyć, że nie zawsze będzie to transport lotniczy, jednak do opisu skupimy się konkretnie na nim.

2. Kontakt z agentem i wycena

Następnym etapem jest kontakt z agentem handlingowym bądź na przykład linią lotniczą. Rozmowy pozwalają na wycenę usługi. Na cenę składają się:

 • cena frachtu lotniczego;
 • koszt odprawy celnej;
 • koszt dowozu ładunku od nadawcy do lotniska;
 • koszty lokalne;
 • koszty handlingu na lotnisku.

Na podstawie konsultacji z odpowiednimi podmiotami, możemy przygotować konkretną ofertę zawierającą optymalne rozwiązanie transportowe. Jest ono dostosowane do potrzeb klienta i charakterystyki przewożonego towaru. Gdy oferta spotka się z akceptacją, zlecenie zostaje przekierowane do działu operacyjnego.

3. Działania spedytora lotniczego

Po przekazaniu zlecenia do akcji wkracza spedytor-opiekun specjalizujący się w konkretnej gałęzi transportu – w interesującym nas przypadku, zajmuje się transportem lotniczym. Ustala on ostatnie szczegóły, takie jak data gotowości towaru, wykupienie dodatkowych ubezpieczeń czy wymagana dokumentacja. W przypadku dokumentacji bardzo ważne są certyfikaty zależne od rodzaju towaru. Uzyskane w ten sposób informacje pozwalają na wyznaczenie konkretnego terminu bookingu transportu z linią lotniczą. Wtedy pozostaje mu zorganizować podjęcie towaru z miejsca nadania, przewiezienie go na lotnisko oraz przeprowadzenie procedur. Na lotnisku towar zostaje zmierzony, zważony i sprawdzony przez agenta handlingowego. Na podstawie tego etapu wystawiony zostaje list lotniczy.

4. Co dalej dzieje się z towarem?

Po wystawieniu listu lotniczego, towar trafia do magazynu linii lotniczej. Tam przechodzi kontrolę bezpieczeństwa i odprawę celną. W celu uniknięcia opóźnień, najczęściej robi się to już dzień przed wylotem. Takie przygotowanie pozwala towarowi wylecieć z lotniska zgodnie z bookingiem. Jednocześnie w tym czasie do odbiorcy wysyła się potrzebne dokumenty:

 • listy lotnicze;
 • faktury;
 • packing listy;
 • certyfikaty
  • jakości
  • chemiczne
  • pochodzenia
  • świadectwa weterynaryjne
  • itp.

Nasz agent w porozumieniu z odbiorcą weryfikuje dostarczone dokumenty i szykuje je do przeprowadzenia odprawy celnej. Gdy towar dotrze do lotniska docelowego, najczęściej zostaje przejęty przez agenta. Podlega ponownej kontroli, ważeniu, mierzeniu i odprawie celnej.

5. Zwolnienie towaru i dostarczenie przesyłki

Po odprawie agentowi pozostaje jedynie poczekać na uzyskanie komunikatu o zwolnieniu przesyłki przez Urząd Celny. Gdy już go dostanie, przewoźnik odbiera towar z magazynu linii lotniczej i przewozi go pod wyznaczony przez klienta adres. Klient otrzymuje wszystkie wymagane dokumenty (wspomniane wcześniej dokumenty z odprawy celnej, faktury handlowe i faktura za usługę) i proces przewozu towaru dobiega końca.

Ostatni etap procesu logistycznego spedycji lotniczej

Po wykonaniu wszystkich formalności, pozostaje nam jeden z najważniejszych elementów. Spedytor ponownie kontaktuje się z klientem, by zbadać satysfakcję z wykonanej usługi.

Badanie satysfakcji jest dla nas bardzo ważne przede wszystkim z tego powodu, że dzięki niemu możemy nieustannie się rozwijać i dostosowywać usługi do potrzeb klienta w przyszłości.

Każde zlecenie transportowe, którym się zajmujemy, wykonujemy w klarowny i systematyczny sposób. Zapraszamy do kontaktu – możesz przekonać się, jak sprawnie może przebiegać transport lotniczy z BBA Transport System!

Kontakt