Przesyłki Lotnicze - Fracht Lotniczy - Spedycja Polska

Przesyłki lotnicze – międzynarodowy transport lotniczy z FrachtLotniczy.pl

Transport lotniczy przesyłek – czyli przemieszczanie towarów drogą powietrzną – to stosunkowa młoda gałąź logistyki. W Polsce pierwsze przesyłki lotnicze wykonywane były na przełomie 1930 roku.  Port lotniczy Warszawa Okęcie – obecnie Lotnisko Chopina w Warszawie (ang. Warsaw Chopin Airport; kod IATA: WAW) powstał w 1934r. i na stałe wpisał się w pejzaż portów lotniczych w naszym kraju. To właśnie z tego lotniska wylatuje najwięcej przesyłek oraz jest on bazą Polskich Linii Lotniczych LOT, które także obsługują transport cargo.

Przesyłki lotnicze – najbezpieczniejsza forma transportu towarów

Transport lotniczy przesyłek jest najnowocześniejszą i dynamicznie rozwijającą się gałęzią transportu cargo. Jest to jednocześnie jeden z najbezpieczniejszych rodzajów transportu. Aby właściwie wykonać usługę przesyłki lotniczej zaangażowane muszą być zarówno zaawansowane maszyny lokomocji jak i wysoce wykwalifikowana kadra pracownicza.

Poniżej radar z ilością lotów, które aktualnie odbywają się nad Polską.

Przesyłki Lotnicze - radar ruchu powietrznego nad polską
Przesyłki Lotnicze – radar ruchu powietrznego nad Polską – źródło: https://www.pasazer.com/radar

Proces logistyczny obsługi zlecenia transportu drogą powietrzą składa się przede wszystkim z koordynacji działań poszczególnych elementów łańcucha dostawy. Zarówno praca przewoźnika, obsługi naziemnej jak i personelu linii lotniczej wymaga dużych nakładów czasu i kapitału.
Przesyłki lotnicze realizujemy w oparciu o przepisy poszczególnych państw oraz o ustalenia Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (ang. The International Air Transport Association – IATA). IATA jest instytucją powołaną w 1945 roku przez ówczesnych 57 linii lotniczych z 31 krajów, której głównym priorytetem jest dbanie o bezpieczeństwo w ruchu powietrznym.

Przesyłki lotnicze umieszczone w kontenerach lotniczych

Przesyłki Lotnicze Kontenery Lotnicze Unit Load Devices IATA
Przesyłki Lotnicze Kontenery Lotnicze Unit Load Devices IATA

W oparciu o wytyczne IATA istnieją określone typy kontenerów i palet (znane w transporcie lotniczym jako urządzenia ładunków jednostkowych – z ang. Unit Load Devices – ULD), których używamy do transportu przesyłek lotniczych. Obok przedstawiamy kilka wybranych kontenerów lotniczych używanych w transporcie lotniczym cargo.

Rodzaje użytego ULD są uzależnione przede wszystkim od modelu statku powietrznego wykorzystywanego przy obsłudze transportu: inne wykorzystuje się to samolotów liniowych, a inne do wyspecjalizowanych frachtowców.

Ze względu na wymagania i ograniczenia większe niż w innych gałęziach transportu, kontenery lotnicze mają również odmienne wymiary. Dodatkowo inaczej przelicza się wagę do objętości oraz stosuje się inne ceny za jednostkę.

Profesjonalna obsługa przesyłek lotniczych

Przed dokonaniem decyzji transportowej warto skontaktować się ze spedytorem, który szczegółowo wskaże jak daną przesyłkę zabezpieczyć i oznakować. We frachcie lotniczym występuje szereg obostrzeń i wymogów formalnych, które należy spełnić by przesyłka mogła znaleźć się na pokładzie statku powietrznego. Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem w celu dobrania właściwego produktu logistycznego do Państwa potrzeb.

 

ZAPYTAJ O CENĘ