Transport lotniczy – charakterystyka najszybszej gałęzi transportu

Najnowocześniejsza i najszybciej rozwijająca się gałąź transportu – transport lotniczy. Stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy muszą szybko przewieźć przesyłkę z jednego punktu do drugiego. Zlecenia w tej gałęzi transportu można wykonywać na dwa sposoby: połączeniami liniowymi bądź frachtowcami. W poniższym artykule przedstawiamy charakterystykę transportu lotniczego. Opisujemy jego podstawowe wady i zalety, sposoby realizacji transportów oraz przedstawiamy zwyczajowy czas realizacji i prawdopodobne koszta.

Transport lotniczy – metody transportu lotniczego

Przesyłki Lotnicze - Fracht Lotniczy - Spedycja Polska - Transport Lotniczy Cargo
Transport lotniczy może być wykonywany np. frachtowcem – samolotem przeznaczonym do transportu towarów.

Transport lotniczy polega na przewozie towarów drogą powietrzną. W praktyce oznacza to transport ładunku od nadawcy do odbiorcy z wykorzystaniem samolotu lub helikoptera. Samoloty wykorzystywane do przewozu ładunków dzielą się na: liniowce, frachtowce i samoloty czarterowane.

 • liniowce

W samolotach liniowych, czyli zwykłych rejsowych samolotach pasażerskich, przewóz towarów następuje z wykorzystaniem przestrzeni bagażowej. Przewoźnik (najczęściej linia lotnicza, np. PLL LOT, Lufthansa, British Airways, Emirates, Quatar Airways) udostępnia przestrzeń bagażową w komercyjnych lotach pasażerskich. Szacuje się, że w ten sposób odbywa się ok. 90% wszystkich lotniczych transportów towarowych.

 • frachtowce

Frachtowce są samolotami, które regularnie kursują na ustalonych trasach, ale nie zabierają na pokład pasażerów. Są przeznaczone w pełni do przewozu ładunków, co pozwala na transport większych przesyłek. Połączenia towarowe nie są jednak tak popularne jak połączenia pasażerskie, dlatego ich kursowanie jest rzadsze – zarówno pod względem terminów, jak i stałych połączeń.

 • czartery

Czasem, gdy trzeba przewieźć ładunek, w grę wchodzi jedynie bezpośrednie połączenie wynajętym samolotem. Czartery nie muszą być frachtowcami, jednak z punktu widzenia spedytora są najlepszym rozwiązaniem. Często czarteruje się nieduże samoloty pasażerskie, którymi można szybko dostarczyć potrzebny towar do celu. Czartery są też często spektakularnymi przedsięwzięciami, jak chociażby wynajęcie największego samolotu transportowego na świecie do przewiezienia zasobów medycznych z Chin.

Najpopularniejsze rodzaje ładunków przewożonych transportem lotniczym

Transport lotniczy jest rozwiązaniem idealnym, gdy w grę wchodzi przewiezienie ładunku na duże odległości w krótkim czasie. Oznacza to, że szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku transportu ładunków cennych bądź szybko psujących się. Standardowymi ładunkami są na przykład:

 • biżuteria i zegarki
 • telefony komórkowe
 • akcesoria komputerowe
 • artykuły spożywcze
 • próbki towarów handlowych
 • zwierzęta
Infografika - kontenery lotnicze wykorzystywane w transportach cargo.
Przykładowe kontenery stosowane w transporcie lotniczym.

Oprócz wymienionych, często transportuje się drogą powietrzną także małe przesyłki, które nie zajmują dużo miejsca. Nieraz nadanie takiej paczki, po uwzględnieniu czasu realizacji oraz odległości, jest opłacalne bardziej niż np. drogą morską czy koleją. Ze względu na dostępność niższą niż w przypadku transportów morskich, kolejowych i drogowych oraz wyższe koszta przewoźnika, przestrzeń ładunkowa w samolotach jest droga. Z tego powodu preferowane są właśnie przesyłki o małych wymiarach i niedużej wadze. Kontenery lotnicze są mniejsze od kontenerów morskich, co dodatkowo wymusza przemyślaną spedycję. W większości przypadków charakteryzują się mniejszą pojemnością niż kontenery morskie, mają też inne zastosowanie i kształt dyktowany kształtem przestrzeni ładunkowej w samolotach. Zbudowane są również z uwzględnieniem konieczności redukcji wagi. Poza tymi różnicami kontenery lotnicze spełniają dokładnie tę samą funkcję, co ich lądowe i morskie odpowiedniki.

Informacje i dokumenty wymagane do przeprowadzenia transportu lotniczego

By móc zrealizować transport lotniczy, spedytor musi od początku mieć dostęp do szczegółowych informacji na temat przewożonego towaru. Wynika to z międzynarodowych regulacji oraz przepisów bezpieczeństwa. W związku z nimi inne procedury obejmują towary neutralne (general cargo, np. meble), a inne towary uznawane za niebezpieczne (ADR, np. baterie i akumulatory). Towary niebezpieczne muszą być odpowiednio oznaczone – zaniedbanie procedur może skutkować opóźnieniami, odrzuceniem podczas odprawy, czy nawet zatrzymaniem towaru podczas kontroli. Pozwolenie na przewóz towarów niebezpiecznych linie lotnicze wydają na podstawie MSDS i podczas każdego przeładunku przeprowadzana jest dodatkowa kontrola ładunku.

Przykładowe towary niebezpieczne:

 • akumulatory samochodowe
 • rozpuszczalniki i substancje łatwopalne
 • chemikalia i substancje żrące

Rzeczywiste warunki: ile trwa i kosztuje transport lotniczy?

Transport lotniczy jest najszybszym rozwiązaniem transportowym. Przesyłki nadane drogą powietrzną z każdego punktu na świecie mogą dotrzeć do odbiorcy w czasie nawet od 3 do 5 dni. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły – nieraz przesyłka potrafi dotrzeć znacznie szybciej, np. nazajutrz. Niestety odstępstwa są i w drugą stronę. Pokazała to chociażby sytuacja z początku roku 2020, kiedy to ruch lotniczy na świecie przeżywał bezprecedensowy kryzys – przesyłki oczekiwały na transport nawet całymi tygodniami. Przestoje wiązały się też z podwyżkami kosztów.

A propos kosztów – rynek lotniczy jest trudny do oszacowania pod względem kosztu transportu. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień i częste są sytuacje, w których jednego dnia przewiezienie 1 kg ładunku kosztuje 4 USD, a następnego już 20 USD. Z tego powodu polecamy bezpośredni kontakt ze spedytorem, który dysponuje aktualnymi stawkami na przewóz ładunków.